ZAVOLAJTE NÁM:+421 907 333 766
EnglishGermanPolishSlovak

Tipy na výlet

MLYNY OBLAZY – KVAČIANSKA DOLINA

Oblazy se nacházajú v malebnej Kvačianskej doline. Táto kultúrna patrí k skvostom Slovenska a je obľúbenou destináciou návštevníkov všetkých vekových kategórií. Mlyny sú súčasťou náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina. Pokračovať z nich môžeme Kvačianskou dolinou do Kvačian, dolinou Borovianka na Veľké Borové. Rovnako tak môžeme pokračovať smerom na Huty a Západné Tatry.

ORAVSKÝ HRAD

Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku nachádzajúci sa v obci Oravský Podzámok týčiaci sa na strmom vápencovom brale 112 m nad hladinou rieky Orava. Je to výrazná dominanta oravského regiónu a patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska. Oravský hrad je jedným z najpríťažliveších hradov na Slovensku s tromi vstupnými bránami s tunelom, pod ktorým sa nachádza spleť sprístupnených podzemných chodieb. Obľúbené sú jeho nočné strašidelné prehliadky a rôzne divadelné predstavenia.

Múzeum oravskej dediny

Múzeum je situované v prekrásnom podhorskom prostredí v podhorí Roháčov. Pôvodne na mieste dnešného múzea nestál žiaden dom. V roku 1967 sa tu začalo stavať múzeum, do ktorého sa postupne premiestňovali domy z rôznych oravských dedín. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy. V múzeu sú umiestnené tiež rôzne technické stavby ako mlyn, olejáreň a iné. Súčasťou múzea je aj drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia V objektoch sú originálne národopisné exponáty a ukážky ľudovej remeselnej výroby.

ARCHEOSKANZEN HAVRÁNOK

Zrekonštruovaná časť keltskej osady Kotínov z 1. st. pred n.l. Archeologická lokalita sa nachádza na vŕšku Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara.

FRANTIŠKOVA HUTA

Františkova huta (lokálne len Hámor) je slovenská technická pamiatka, ktorá patrí do katastrálneho územia Nižná, 2 km od obce Podbile, ktorá sa stala v roku 2009 jej majiteľom.
Ide o ruinu továrenskej haly bývalej železiarne postavenej v roku 1836. Z objektu, ľudovo nazývaneho hámor, sa zachovali obvodové múry a centrálna vysoká pec.Návštevu môžete spojiť s príjemnou prechádzkou alebo využiť prepravu mikrobusom. Neopakovateľným zážitkom sa stávajú nočné akcie ako príklad možno uviesť silvestrovsku noc na hámri. Koncom augusta sa každoročne konajú ukážkové tavby železnej rudy starovekou technológiou.