Tipy na výlet
ZIMA
LETO
Photo by Jakub Mičuch on Unsplash
MLYNY OBLAZY – KVAČIANSKA DOLINA
Oblazy se nacházajú v malebnej Kvačianskej doline.
Táto kultúrna pamiatka patrí k skvostom Slovenska a je obľúbenou destináciou návštevníkov všetkých vekových kategórií. Mlyny sú súčasťou náučného chodníka Prosiecka a Kvačianska dolina. Pokračovať z nich môžeme Kvačianskou dolinou do Kvačian,
dolinou Borovianka na Veľké Borové. Rovnako tak môžeme pokračovať smerom na Huty a Západné Tatry.
ORAVSKÝ HRAD
Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku. Nachádza sa v obci Oravský Podzámok a týči sa na strmom vápencovom brale 112 m nad hladinou rieky Orava. Je to výrazná dominanta oravského regiónu a patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska. Má tri vstupníé brány s tunelom, pod ktorým sa nachádza spleť sprístupnených podzemných chodieb. Obľúbené sú jeho nočné strašidelné prehliadky a rôzne divadelné predstavenia.
Múzeum oravskej dediny
Múzeum je situované v prekrásnom podhorskom prostredí v podhorí Roháčov. Pôvodne na mieste dnešného múzea nestál žiaden dom. V roku 1967 sa tu začalo stavať múzeum, do ktorého sa postupne premiestňovali domy z rôznych oravských dedín. Viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry je tu rozostavených v niekoľkých celkoch, ktoré pripomínajú jednotlivé časti Oravy. V múzeu sú umiestnené tiež rôzne technické stavby ako mlyn, olejáreň a iné. Súčasťou múzea je aj drevený gotický kostol sv. Alžbety Uhorskej zo začiatku 15. storočia V objektoch sú originálne národopisné exponáty a ukážky ľudovej remeselnej výroby.
ARCHEOSKANZEN HAVRÁNOK
Toto objavené keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. sa nachádza na vŕšku Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara. ide o zrekonštruovanú časť keltskej osady, kde bola odkrytá obetná šachta s oltárikom a milodarovými obeťami, kamenné cesty so stĺporadím, ako aj keltské napodobeniny antických mincí. Na tomto mieste sa pôvodne rozprestieralo niekoľko remeselnícko – roľníckych osád. Obyvatelia boli ovplynvení keltskou kultúrou a udržiavali obchodné styky so severorímskymi provinciami, keltskými oppidami na západe i oblasťami na severe, vrátane pobrežia Baltského mora. Súčasťou tohto múzea v prírode je aj pôvodná veža stredovekého kostola Panny Márie, ktorého história siaha až do 12. storočia, a základy a opevnenie stredovekého hrádku na vrchole Havránku.
FRANTIŠKOVA HUTA
Františkova huta (lokálne len Hámor) je slovenská technická pamiatka, nachádzajúca sa 2 km od obce Podbiel. Ide o ruinu továrenskej haly bývalej železiarne postavenej v roku 1836. Z objektu, ľudovo nazývaneho hámor, sa zachovali obvodové múry a centrálna vysoká pec. Neopakovateľným zážitkom sa stávajú nočné akcie ako príklad možno uviesť silvestrovsku noc na hámri. Koncom augusta sa každoročne konajú ukážkové tavby železnej rudy starovekou technológiou. Medzi zaujímavosti patrí fakt, že režisér Juraj Jakubisko natáčal v ruinách Františkovej huty scény do filmov Tisícročná včela a Nejasná správa o konci sveta.